Google ADS

Temperaturat e larta do të përfshijnë Evropën javën e ardhshme

23:28 | 18 Gusht 2023
K.B

Evropa përballet me një tjetër valë të nxehti javën e ardhshme pasi sinoptikanët paralajmërojnë se një ‘kupolë e nxehtësisë’ do të sjellë temperatura të larta rekord në kontinent.

Spanja, Portugalia dhe Italia janë ndër vendet evropiane që pritet të shohin nxehtësi ekstreme javën e ardhshme.

Në Francë, temperaturat mund të arrijnë në rreth 40 gradë Celsius në jug të vendit, ka thënë autoriteti i motit Météo France.

Parashikuesit kanë thënë se mund të jetë vala më intensive e të nxehtit në vend ndonjëherë. Qeveria mbajti një takim krize të enjten (18 gusht) për të diskutuar masat për t’u përballur me motin ekstrem.

Një kupolë nxehtësie, e cila ka ardhur nga Sahara, në të gjithë Algjerinë dhe Marokun, duke përfshirë Evropën do të intensifikojë temperaturat tashmë të larta.

Nivelet e ulëta të shiut sjellin gjithashtu një rrezik në rritje të zjarreve./euronews

Shpërndaje në rrjete sociale