Të paktën 10 të vdekur nga tërmeti i fuqishëm në Haiti

08:22 | 7 Tetor 2018

 Një tërmet që goditi në bregun verior të Haitit të shtunën vonë vrau të paktën 11 vetë dhe plagosi më shumë se njëqind kur disa ndërtesa u rrëzuan në vendin e varfër të Karaibeve, thanë zyrtarët.

Tërmeti i magnitudës 5.9 ishte përqendruar rreth 20 kilometra në perëndim-veriperëndim të qytetit bregdetar të Port-de-Paix, në një thellësi prej 11.7 km, tha Studimi Gjeologjik i SHBA.-përcjell arbresh.info

Shefi i policisë për rajonin veriperëndimor, Jackson Hilaire, tha se të paktën shtatë vetë u vranë dhe më shumë se 100 u plagosën në Port-de-Paix.

Gjithashtu edhe 4 vetë të tjerë vdiqën në dhe rreth qytetit të Gros-Morne në jug, duke përfshirë një djalë të goditur nga një ndërtesë në rënie, tha kryebashkiaku Jean Renel Tide.

Tërmeti ishte një nga më të fortit për të goditur Haitin që nga një tërmet 7,0 magnitudë goditi pranë kryeqytetit, Port-au-Prince, në vitin 2010, duke vrarë dhjetëra mijëra njerëz.

Në një post në Twitter, Presidenti Jovenel Moise u kërkoi njerëzve të qëndrojnë të qetë, pasi agjensia e mbrojtjes civile njoftoi se tërmeti i fundit kishte shkaktuar shpërthime paniku në qytetet veriore

Agjencia tha se Port-de-Paix, Gros-Morne, qyteti i Chansolme dhe ishulli Tortuga kishin pësuar disa nga dëmet më të mëdha. Disa shtëpi u shkatërruan, tha ajo.

Gazeta Le Nouvelliste tha se një person u vra kur një auditor u rrëzua në Gros-Morne dhe se të paraburgosurit u liruan nga një qelizë policore që ishte dëmtuar.

Tërmeti gjithashtu dëmtoi fasadën e një kishe në qytetin Plaisance dhe një shtëpi tjetër u shemb, thoshte gazeta.

Tërmeti i së shtunës u ndje në Port-au-Prince por raportet fillestare në Twitter thanë se nuk kishte shkaktuar dëme të mëdha atje./Arbresh.info

Lajmet më të lexuara