Google ADS

Stoltenberg: BE duhet të ndërtojë forcën e saj mbrojtëse, jo të kopjojë NATO-n

18:35 | 3 Shtator 2021
Arditë Shkodra

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg tha të premten se ai mbështet planet e Bashkimit Evropian për të ndërtuar një politikë të përbashkët të mbrojtjes, por ai paralajmëroi kundër çdo force reagimi të shpejtë që mund të dyfishojë operacionet aleate.

Ministrat e mbrojtjes së BE -së po shqyrtojnë krijimin e një “force të parë hyrëse” prej 5,000 trupash, duke thënë se blloku duhet të reagojë ndaj konflikteve përtej kufijve të tij, të nxitur nga tërheqja kaotike e Perëndimit nga Afganistani, transmeton arbresh.info

“Ne mirëpresim më shumë përpjekje të BE -së për mbrojtjen, por kjo nuk mund të zëvendësojë NATO -n. Ajo nuk duhet të kopjojë NATO -n, sepse ne kemi një grup forcash, kemi burime të pakta,” tha Stoltenberg për Reuters në një intervistë.

Përpjekjet e BE-së për të krijuar një forcë janë paralizuar për më shumë se një dekadë, pavarësisht krijimit në vitin 2007 të një sistemi të grupeve të betejave me madhësi të batalionit të BE-së prej 1.500 trupash që nuk janë përdorur kurrë për shkak të mosmarrëveshjeve mbi financimin dhe ngurrimit për t’u vendosur.

“Dua të them që ju duhet t’i përdorni ato në mënyrën më të mirë të mundshme. BE -ja ka grupe beteje për shumë vite, ato nuk janë vendosur,” tha ai.

NATO krijoi një Task Forcë të Gatishmërisë Shumë të Lartë (VJTF) në vazhdën e aneksimit të Krimesë nga Rusia nga Ukraina në vitin 2014, me Shtetet e Bashkuara duke kontribuar me asete ushtarake të nivelit të lartë.

BE -ja, shumica e anëtarëve të së cilës janë në NATO, thotë se duhet të jetë në gjendje të veprojë e pavarur nga aleati i saj amerikan në aleancën perëndimore, fuqia më e madhe ushtarake në botë, në oborrin e Evropës për të mbrojtur interesat e veta./arbresh.info/