Skocia do të hyjë në bllokadë nga sonte deri në fund të janarit

18:30 | 4 Janar 2021

Skocia do të hyjë në një bllokadë tjetër si masë parandaluese ndaj koronavirusit nga sonte në mesnatë e deri në fund të janarit.

Ministrja e parë skoceze, Nicola Sturgeon, i ka zbuluar masat e fundit në parlament duke shtuar se ndjehet shumë e shqetësuar lidhur me situatën aktuale me COVID-19, shkruan BBC, transmeton arbresh.info.

Me rregullat e reja, skocezëve do t’u kërkohet të qëndrojnë në shtëpi përveç nëse kanë ndonjë arsye thelbësore si blerja e gjërave ushqimore apo ushtrimet fizike

Institucionet fetare do të mbyllen, ushtrimet në grup të ndalohen dhe shkollat do të funksionojnë kryesisht përmes mësimit në internet dhe në distancë.

Këto rregulla do të zbatohen në të gjithë territorin skocez të paktën deri në fund të janarit dhe do të mbahen nën shqyrtim./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara