Skeleti i një dinozauri shitet 7.7 milionë dollarë në një ankand në Paris

12:01 | 22 Tetor 2021

Një skelet i fosilizuar rreth 23 metra i gjatë i quajtur triceratops ka arritur një vlerë të pabesueshme prej 7.7 milion dollarë (5.5 milion £) në një ankand në Paris.

Dinozauri, i quajtur “Big John” sipas pronarit të tokës ku u gjetën eshtrat, u shit nga shtëpia e ankandeve Hôtel Drouot të enjten, shkruan “The Independent” transmeton arbresh.info

Skeleti i “Big John” do të kthehet në “shtëpinë” e vet, sepse është gjetur në territorin e Shteteve të Bashkuara dhe u ble nga një pronar i paidentifikuar amerikan.

Çmimi i shitjes i tejkaloi pritjet pasi shtëpia e ankandeve kishte vlerësuar se Big John do t’i merrte ato midis 1.4 milion dollarë (1 milion £) dhe 1.7 milion dollarë (1.3 milion £).
“Është një rekord për Evropën,” tha për Reuters Alexandre Giquello, drejtuesi i ankandit dhe presidenti i Drouot Group.

Shitja konfirmoi “interesin në rritje të njohësve në këtë kategori”, tha ai, sipas një deklarate për shtyp të lëshuar nga shtëpia e ankandeve.

“Ajo zbulon një treg që tani është i strukturuar dhe favorizon pjesë të jashtëzakonshme dhe origjinë të patëmetë,” shtoi ai.

“Është duke u blerë nga një koleksionist amerikan dhe ai individ është absolutisht i emocionuar me idenë për të qenë në gjendje të sjellë një pjesë të tillë në përdorimin e tij personal”, tha Djuan Rivers, një përfaqësues i blerësit për Reuters.

Big John është një ekzemplar i shquar, 7,15 metra i gjatë (23 këmbë i gjatë). Mbetjet e saj të fosilizuara përfshijnë 200 kocka dhe thuhet se janë një arritje e rrallë dhe domethënëse në kurim.

Struktura e tij mbresëlënëse i dha gjithashtu një hyrje në Rekordet Botërore të Guinness si skeleti më i madh i njohur si triceratops.

Gati 60 për qind e të gjithë dinosaurit u zbulua në vendin e asaj që dikur ishte një fushë e lashtë e përmbytjeve dhe tani është Dakota e Jugut e ditëve moderne në SHBA.
Kafka e saj, 2.6 m e gjatë dhe 2 m e gjerë, e bën atë të dallohet nga ekzemplarët e tjerë. Kafka e mbledhur e Big John është 75 përqind e tërësisë së saj.

Dy brirët më të mëdhenj të triceratops, që do të thotë “fytyrë me tre brirë”, janë 1.1 m të gjata dhe 30 centimetra të gjera. Kjo do ta kishte bërë atë të aftë të përballonte 16 ton presion.

Megjithatë, triceratops mbart shenjën e një lezioni traumatik, i cili mund të ketë ndodhur si rezultat i një lufte me një dinosaur tjetër.

Big John jetonte në Laramidia, një kontinent ishull që shtrihej nga Alaska e sotme në Meksikë, gati 66 milionë vjet më parë.

“Ai vdiq në një fushë të lashtë përmbytjeje – formacioni aktual gjeologjik Hell Creek (South Dakota, Shtetet e Bashkuara) – duke lejuar ruajtjen e skeletit të tij në baltë, një sediment pa asnjë aktivitet biologjik”, thuhet në njoftimin për shtyp.

Eshtrat e Big John u zbuluan nga gjeologu Walter W Stein Bill në maj 2014 dhe gërmimi përfundoi deri në gusht 2015.

Big John u dërgua më pas në punëtorinë Zoic, i famshëm për montimin e fosileve prehistorike, në Trieste, Itali.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara