Si duket bunkeri nën Shtëpinë e Bardhë, në të cilin u fsheh presidenti Trump

09:00 | 3 Qershor 2020

Anëtarët e shërbimit sekret e çuan Donald Trumpin në bunkerin presidencial nën Shtëpinë e Bardhë, e cili u ndërtua fillimisht gjatë presidencës së Franklin Rooseveltit në vitet 1940 dhe u përdor për herë të fundit më 11 shtator, kur u shkatërruan ndërtesat e qendrave të tregtisë botërore.

“The New York Times” ishte i pari që raportoi strehimin e presidentit amerikan në një bunker – një veprim që pasoi shuarjen e dritave në Shtëpinë e Bardhë, ndërsa protestat që kanë vazhduar për ditë me radhë në të gjithë SHBA-në për shkak të mbytjes së afrikano-amerikanit George Floyd ishin përhapur aty pranë Shtëpisë së Bardhë.

Bunkeri i Shtëpisë së Bardhë, i quajtur zyrtarisht Qendra e Operacioneve të Urgjencës Presidenciale, u ndërtua në fillim të viteve 1940 gjatë Luftës së Dytë Botërore gjatë mandatit të tretë të Franklin Delan Rooseveltit.

Harry Truman, i cili pasoi Ruzveltin si president, rimodeloi Shtëpinë e Bardhë në 1948, dhe gjatë rrugës u zgjerua dhe forcoi bunkerin nëntokësor në mënyrë që të mund të përballojë një sulmi bërthamor.

Shpërndaje në rrjete sociale