Shkencëtarët britanikë paralajmërojnë për më shumë vdekje nga Covid-19, ndërsa kritikojnë qeverinë

09:18 | 28 Janar 2021

“Vendime të dobëta” i quajnë shkencëtarët britanikë vendimet e qeverisë së Boris Johnson.

Mbretëria e Bashkuar të ketë një nga numrat më të lartë të vdekjeve nga koronavirusët në botë, kanë thënë shkencëtarët, pasi paralajmëruan për 50,000 vdekje të mëtejshme, transmeton portali arbresh.info

Vetëm dje, autoritetet në Britani të Madhe kanë lajmëruar për 100 mijë viktima të regjistruara nga koronavirusin, duke u vendosur kështu në vendin e pestë më të lartë të vdekjeve në botë.

Britania e Madhe, SHBA, India, Brazili dhe Meksika vazhdojnë të mbesin vendet me numrin më të lartë të vdekjeve në botë për shkak të Covid-19.

83 mijë vende punë rrezikohen në Britani e Madhe

Kryeministri Boris Johnon, dje tha se numri i të vdekurve në Britani ishte “një humbje e tmerrshme dhe tragjike e jetës”.

“E tëra çfarë mund të bëjmë tani është të punojmë së bashku me tarifat që kemi me parimin e qëndrimit në shtëpi, plus vaksinat, për të mposhtur virusin,” tha ai.

Sidoqoftë shkencëtarët kanë dhënë komentet e tyre, duke paralajmëruar se Mbretëria e Bashkuar ka të ngjarë të shoh rritje të vdekjeve nga koronavirusi për të paktën 50 përqind.

Profesoresha Linda Bauld, eksperte e shëndetit publik nga Universiteti i Edinburgut, tha se pozicioni aktual i Mbretërisë së Bashkuar ishte “një trashëgimi e vendimeve të dobëta që u morën kur lehtësuam kufizimet”.

Ajo shton se numri i vdekjeve mund të rritet përpara se vaksina të fillojë të kryejë efektin e saj./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara