Shërbimi sekret rus tentoi ta rekrutojë, Snowden nuk pranoi

12:35 | 18 Shtator 2019

Sinjalizuesi i famshëm Edward Snowden prezantoi memoaret e tij me titull Regjistrimet e Përhershme për publikun në Berlin përmes një video-lidhjeje nga Rusia.

Avokati i Edward Snowden, Anatoly Kucherena tha të mërkurën se Shërbimi Federal i Sigurisë Ruse (FSB) kishte provuar të rekrutojë klientin e tij kur ky i fundit mbërriti në Moskë në 2013, transmeton portali arbresh.info.

Snowden, megjithatë, kundërshtoi propozimin dhe tha se ai kurrë nuk do të bashkëpunojë me ndonjë shërbim inteligjence.

Avokati shtoi se ndërsa ka marrëdhënie të bazuara në mirëbesim midis tij dhe Snowden, sinjalizuesi nuk i ka thënë kurrë atij për përpjekjet e tjera të rekrutimit.

Në vitin 2013, Snowden zbuloi dokumente të klasifikuara duke ekspozuar një program masiv mbikëqyrjeje nga Agjencia e Sigurisë Kombëtare që mblodhi regjistrimet telefonike, email dhe kërkimet nëpër internet pothuajse të të gjithë banorëve të Shteteve të Bashkuara, përkundër ligjit që ndalon spiunimin ndaj shtetasve amerikanë pa urdhër gjykate.

Qeveria amerikane revokoi pasaportën e Snowden ndërsa ai ishte në Moskë gjatë rrugës për në një vend tjetër. Rusia më pas i dha azilin politik Snowden.

Si rezultat i zbulimeve të Snowden, Kongresi amerikan miratoi Aktin e Lirisë në 2015, duke frenuar ndjeshëm mbledhjen masive të të dhënave./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale