SHBA zgjeron ndalimin e udhëtimit edhe për qytetarët e tri vendeve tjera

02:20 | 25 Shtator 2017

Shtetet e Bashkuara kanë zgjeruar ndalimin e saj të diskutueshëm të udhëtimit edhe për njerëzit nga Koreja Veriore, Venezuela dhe dhe Çadi.

“Duke e patur sigurinë e Amerikës prioritetin tim numër një, ne nuk do t’i pranojmë ata në vendin tonë”, tha Trump në një deklaratë pas marrjes së vendimit, transmeton portali arbresh.info

Kufizimet e ndalimit të udhëtimit përfshijnë edhe Iranin, Libinë, Sirinë, Jemenin dhe Somalinë.

Shtëpia e Bardhë tha se Koreja e Veriut nuk bashkëpunoi me qeverinë amerikane ‘në asnjë mënyrë’ dhe dështoi të gjitha kërkesat për hyrje.

Çadi, edhe pse një partner i rëndësishëm kundër terrorizmit, sipas Trumpit nuk ka dhënë shumë informacione që kërkoheshin nga Shtëpia e Bardhë.

Ndërkohë, Trump ka theksuar se Qeveria e Venezuelës nuk ka bashkëpunuar ‘në verifikimin nëse qytetarët e saj paraqësin kërcënime të sigurisë kombëtare apo të sigurisë publike’. Pas zgjedhjeve të fundit në Venezeluezë, Trump e ka quajtur Presidentin Nicolas Maduro diktator dhe ka vendosur sanksione ekonomike ndaj vendit./arbresh.info/