SHBA: Sulmin në cisternën izraelite e kreu Irani

10:04 | 7 Gusht 2021

Komanda Qendrore e ushtrisë amerikane ka njoftuar rezultatet e hetimit të saj mjeko ligjor mbi sulmin fatal të dronit javën e kaluar në një cisternë tregtare jashtë Omanit.

Ajo thotë se ekspertët e eksplozivëve arritën në përfundimin se Automjeti Ajror pa pilot (UAV) ishte prodhuar në Iran, shkruan bbc transmeton arbresh.info

Provat janë ndarë me ekspertët e eksplozivëve në Britani dhe Izrael, të cilët u pajtuan me gjetjet.

Sulmi në rrugën MT Mercer të operuar nga Izraeli vrau dy persona.

Një roje britanike e sigurisë, Adrian Underwood dhe kapiteni rumun i anijes humbën jetën ndërsa anija lundronte pranë ishullit Omani të Masirah.

Britania, SHBA, Izraeli dhe Rumania shumë shpejtë kanë fajësuar Iranin i cili ka mohuar çdo përfshirje. /arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara