SHBA: Putini do të shmangë konfrontimin me NATO-n

23:46 | 11 Maj 2022

Sekretari amerikan i Mbrojtjes,Lloyd Austrin, ka deklaruar se Presidenti rus, Vladimir Putin, nuk dëshiron një konfrontim mes NATO-s dhe forcave të tij.

“Kjo është një luftë që ai me të vërtetë nuk dëshiron ta ketë,” tha Lloyd Austin në një seancë dëgjimore në Kongres, sipas agjencisë së lajmeve Reuters, transmeton portal arbresh.info

Austrin shpjegoi se shumë trupa ruse janë vendosur në Ukrainë dhe Bjellorusi, por shtoi se NATO ka 1.9 milionë ushtarë në dispozicion.

Komentet e tij vijnë pasi Suedia dhe Finlanda mendojnë t’i bashkohen NATO-s.

Një ish-kryeministër i Finlandës i tha BBC-së më herët se ai mendonte se vendi i tij kishte 99.9% gjasa që t’i bashkohej aleancës./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara