Google ADS

Sekuestrohen 1 miliard dollarë para të falsifikuara në Stamboll, zbulohet destinacioni

11:26 | 10 Qershor 2023

Forcat turke të sigurisë konfiskuan një miliard dollarë para të falsifikuara në Stamboll dhe arrestuan gjashtë persona të përfshirë në operacion, njoftoi zyra e guvernatorit.

Mes të arrestuarve ishte një shtetas i Ganës dhe tre shtetas të Suedisë, njoftoi Reuters.

Forcat e xhandarmërisë raportohet se i ndoqën të dyshuarit në një magazinë në lagjen Kagitane të Stambollit, ku ata sekuestruan kartëmonedha të rreme 100 dollarë, tha zyra.

Kartëmonedhat e falsifikuara ishin menduar të dërgoheshin në vendet afrikane.

Pas bastisjes së shtëpive të të dyshuarve, atyre iu janë marrë para dhe bizhuteri. Zyra e guvernatorit tha se grumbullimi i falsifikimeve ishte më i madhi në historinë e Turqisë.

Për gjithçka janë informuar konsullatat e Suedisë dhe Ganës./Euronews.al

Shpërndaje në rrjete sociale