Google ADS

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së: Ka rifilluar Lufta e Ftohtë

16:51 | 13 Prill 2018
Arbresh.info

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres iu drejtua sot Këshillit të Sigurimit, duke folur për rifillimin e Luftës së Ftohtë.

Sekretari i Përgjithshëm nisi fjalimin e tij me çështjen e sulmit kimik n qytetin sirian të Doumas, transmeton portali arbresh.info.

“Rritja e tensioneve dhe pamundësia për të arritur një kompromis në krijimin e një mekanizmi llogaridhënës kërcënojnë të çojnë në një përshkallëzim të plotë ushtarak”, deklaroi Guterres në një takim të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, duke iu referuar pretendimeve të fundit të SHBA dhe aleatëve të saj, duke thënë se Damasku ishte prapa sulmit të supozuar kimik.

Zyrtari i lartë i OKB përsëriti dënimin e fortë të përdorimit të armëve kimike nga çdo palë në konflikt dhe në asnjë rrethanë./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale