Samiti Putin-Biden: Çështjet kryesore që të dy duan t’i diskutojnë

11:20 | 16 Qershor 2021

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden dhe udhëheqësi rus Vladimir Putin do të takohen në Gjenevë sot në një kohë kur marrëdhënia midis dy vendeve është e  tensionuar në një nivel që se kemi parë që nga Lufta e ftohtë.

Këto janë disa nga çështjet kryesore që udhëheqësit e dy vendeve do t’i diskutojnë:

Ndërhyrja në zgjedhjet elektorale të SHBA-ve, sulmet kibernetike

Për Uashingtonin, ankesa kryesore është sulmi  i vazhdueshëm dhe luftarak rus, domethënë ndërhyrja në zgjedhje që thotë se janë kryer ose nga shërbimet e sigurisë ruse ose hakerat në lidhje me Kremlinin, shkruan e përditshmja “The Moscow Times”.

Navalny, të drejtat e njeriut

Biden ka thënë se ai do të përsërisë angazhimin e Uashingtonit për “të drejtat dhe dinjitetin e njeriut” në këtë samit dhe ka shprehur vazhdimisht mbështetje për opozitën gjithnjë e më të zhurmshme të Rusisë.

Përpara samitit, Biden tha se do të ishte një “tragjedi” nëse kundërshtari kryesor i Putinit, Alexei Navalny, do të vdiste.

Kontrolli i armëve, konfliktet

Megjithëse Moska dhe Uashingtoni kanë akuzuar njëri-tjetrin në shkeljen e marrëveshjeve të sigurisë, kjo është ende një fushë në të cilën armiqtë e vjetër të Luftës së Makinës kanë gjetur gjuhë të përbashkët.

Putini në qershor zyrtarisht hoqi Rusinë nga marrëveshja Qiej të Hapur që lejonte nënshkruesit të fluturojnë në fluturime mbikëqyrjeje dhe të ndajnë rezultatet me aleatët pasi SHBA të dilnin vitin e kaluar.

Por Putini dhe Biden zgjodhën në shkurt traktatin e ri bërthamor New START – pakti i fundit i mbetur për zvogëlimin e armëve midis Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara.

Tensionet diplomatike

Marrëdhëniet diplomatike midis Moskës dhe Uashingtonit janë prishur që kur Biden mori detyrën.

Rusia në mars ndërmori hapin e rrallë për të tërhequr ambasadorin e saj pasi Biden e krahasoi Putinin me një “vrasës” dhe tha se i dërguari i SHBA-së gjithashtu duhet të kthehej në Uashington.

Kur Shtetet e Bashkuara njoftuan sanksionet e piraterisë kundër Rusisë në Prill, ata gjithashtu dëbuan 10 diplomatë rusë. Moska u hakmor në natyrë dhe ndaloi Ambasadën Amerikane të punësonte shtetas të huaj.

Në maj, Rusia caktoi zyrtarisht Shtetet e Bashkuara një shtet “jo miqësor”. I vetmi vend tjetër në atë listë është Republika Çeke.

Putin mbështet shkëmbimin e të burgosurve me SH.B.A. përpara Samitit me Biden

Moska mund të vështrojë kthimin e tregtarit famëkeq rus të armëve të burgosur nga Shtetet e Bashkuara, Viktor Bout dhe një piloti kontraktues dhe trafikant të dyshuar të drogës, Konstantin Yaroshenko.

Bout, i njohur si “Tregtari i Vdekjes”, mendohet të jetë frymëzimi për personazhin titull në filmin 2005 “Lord of War” me protagonist Nicolas Cage.

Nëna e tij e moshuar u ka bërë thirrje Biden dhe Putin për të negociuar lirimin e djalit të saj në mënyrë që ajo të mund ta shohë atë përsëri ndërsa është gjallë,- raporton arbresh.info.

 

 

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara