Sa e fortë është ushtria e Iranit në rast të një përballje të mundshme

13:49 | 8 Janar 2020

Irani është zotuar të hakmerret pasi komandanti i tij më i fuqishëm ushtarak u vra nga një sulm me avionë amerikanë në aeroportin e Bagdadit. “Hakmarrja e rëndë i pret” ata që qëndronin pas sulmit ndaj gjeneral Qasem Soleimani, tha Udhëheqësi Suprem i Iranit.

Çfarë dimë për aftësitë ushtarake të Iranit? Sa e madhe është ushtria e Iranit

Ka një vlerësim prej 523,000 personash aktivë iranianë në një sërë roleve ushtarake, sipas Institutit Ndërkombëtar për Studime Strategjike, një institut mendimi me bazë në Mbretërinë e Bashkuar. Kjo përfshin 350,000 në ushtrinë e rregullt, dhe të paktën 150,000 në trupat e rojeve revolucionare islamike (IRGC). Ekzistojnë 20,000 personel tjetër të shërbimit në forcat detare të IRGC. Ky grup operon me numër anije patrullimi të armatosur në ngushticën e Hormuzit, vendi i disa konfrontimeve që përfshinin cisterna me flamur të huaj në vitin 2019. IRGC gjithashtu kontrollon njësinë e Basij, një forcë vullnetare e cila ka ndihmuar në shtypjen e mosmarrëveshjeve të brendshme. Kjo njësi mund të mobilizojë qindra mijëra personel. IRGC u krijua 40 vjet më parë për të mbrojtur sistemin islamik në Iran dhe është bërë një forcë e madhe ushtarake, politike dhe ekonomike në vete. Pavarësisht se ka më pak trupa sesa ushtria e rregullt, ajo konsiderohet forca ushtarake më autoritare në Iran.

Po për operacionet jashtë vendit

Forca e Qudsit, e cila u drejtua nga gjeneral Soleimani, kryen operacione sekrete jashtë vendit për IRGC dhe raporton drejtpërdrejt tek Lideri Suprem i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei. Besohet të jetë rreth 5,000 forca. Njësia është vendosur në Siri, ku këshillon elementë ushtarakë besnikë të Presidentit sirian Bashar al-Asad dhe milicitë shiite të armatosura që luftonin me ta. Në Irak, ajo ka mbështetur një forcë paramilitare të mbizotëruar nga shiitë e cila ndihmoi në humbjen e grupit të shtetit islamik. Sidoqoftë, SHBA thotë se forca Quds ka një rol më të gjerë duke siguruar fonde, trajnime, armë dhe pajisje për organizatat që Uashingtoni i ka caktuar si grupe terroriste në Lindjen e Mesme. Këto përfshijnë lëvizjen Hezbollah të Libanit dhe Xhihadin Islamik Palestinez. Problemet ekonomike dhe sanksionet kanë penguar importet e armëve të Iranit, të cilat janë relativisht të vogla në krahasim me ato të vendeve të tjera të rajonit. Vlera e importeve të mbrojtjes së Iranit midis viteve 2009 dhe 2018 ishte ekuivalente me vetëm 3.5% të importeve të Arabisë Saudite gjatë së njëjtës periudhë, sipas Institutit Ndërkombëtar të Kërkimit të Paqes në Stokholm. Shumica e importeve iraniane vijnë nga Rusia, dhe pjesa tjetër nga Kina.

A ka Irani raketa

Po – aftësitë raketore të Iranit janë një pjesë kryesore e aftësisë së saj ushtarake, duke pasur parasysh mungesën e saj relative të energjisë ajrore në krahasim me rivalët si Izraeli dhe Arabia Saudite. Një raport i Departamentit të Mbrojtjes së SHBA përshkruan forcat raketore të vendit si më të mëdhatë në Lindjen e Mesme, që përmbajnë kryesisht raketa me rreze të shkurtër dhe me rreze të mesme. Ai gjithashtu thotë se Irani po teston teknologjinë hapësinore për ta lejuar atë të zhvillojë raketa ndër-kontinentale, të cilat mund të udhëtojnë shumë më tej. Sidoqoftë, programi i raketave me rreze të gjatë u ndërpre nga Irani si pjesë e marrëveshjes së tij bërthamore të vitit 2015 me vendet e huaja, sipas Qendrës së Mendimeve Royal United Services Institute (Rusi). Por ajo shtoi se mund të ketë rifilluar, duke pasur parasysh paqartësinë për këtë marrëveshje. Sidoqoftë, shumë shënjestra në Arabinë Saudite dhe Gjirin Persik do të ishin brenda kufijve të raketave aktuale të intervalit të shkurtër dhe të mesëm të Iranit, dhe ndoshta objektivave në Izrael. Në maj të vitit të kaluar, SHBA vendosi një sistem të mbrojtjes kundër-raketave patriot në Lindjen e Mesme ndërsa tensionet me Iranin u rritën. Kjo ka për qëllim të kundërshtojë raketat balistike, raketat e lundrimit dhe avionët e avancuar.

Cilat janë armët e saj jo-konvencionale

Përkundër viteve të sanksioneve, Irani gjithashtu ka qenë në gjendje të zhvillojë aftësi të dronit. Në Irak, dronët iranianë janë përdorur që nga viti 2016 në luftën kundër IS. Irani gjithashtu ka hyrë në hapësirën ajrore izraelite me dronë të armatosur të operuar nga bazat në Siri, sipas Rusi. Në qershor të vitit 2019, Irani rrëzoi një aeroplan vëzhgimi amerikan, duke pretenduar se kishte shkelur hapësirën ajrore iraniane mbi ngushticën e Hormuzit. Aspekti tjetër i programit të droneve të Iranit është gatishmëria e tij për të shitur ose transferuar teknologjinë e tij të telekomanduar te aleatët dhe proxies e tij në rajon, thotë Jonathan Marcus, analist i BBC-së dhe korrespodent diplomatik. Në vitin 2019, sulmet me drone dhe raketa dëmtuan dy objektet kryesore të naftës Saudite. Si SHBA dhe Arabia Saudite i lidhën këto sulme me Iranin, megjithëse Teherani mohoi çdo përfshirje dhe tregoi një pretendim përgjegjësie nga rebelët në Jemen.

A ka Irani aftësi në internet

Pas një sulmi të madh kibernetik në vitin 2010 mbi objektet bërthamore iraniane, Irani rriti aftësinë e tij në hapësirën kibernetike. Trupat e Gardës Revolucionare Islamike (IRGC) besohet se kanë komandën e vet kibernetike, duke punuar në spiunazhin tregtar dhe atë ushtarak. Një raport ushtarak amerikan në vitin 2019 tha që Irani ka në shënjestër kompanitë e hapësirës ajrore, kontraktorët e mbrojtjes, ndërmarrjet e energjisë dhe burimeve natyrore dhe firmat e telekomunikacionit për operacionet e spiunazhit kibernetik në të gjithë botën. Gjithashtu në vitin 2019, Microsoft tha që një grup haker që “buron nga Irani dhe është i lidhur me qeverinë iraniane” synoi fushatën presidenciale amerikane dhe u përpoq të depërtonte në llogaritë e zyrtarëve të qeverisë amerikane.

Shpërndaje në rrjete sociale