Rusia nuk është dakort me pozicionin e Turqisë në konfliktin e Nago-Karabak

16:34 | 14 Tetor 2020

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ditën e mërkurë tha se Moska nuk ishte dakort me pozicionin e Turqisë në konfliktin e Nago- Karabakut dhe se një zgjidhje ushtarake ishte e papranueshme.

“Ne nuk jemi dakord me pozicionin e shprehur nga Turqi. Nuk është sekret që nuk mund të pajtohemi me një deklaratë që një zgjidhje ushtarake e konfliktit është e lejueshme.”– tha Lavrov në një intervistë

Lavrov shtoi se do të ishte më e drejtë nëse do të vendoseshin vëzhgues ushtarakë rusë në vijën e kontaktit në Nago-Karabak, por që i takonte Azerbajxhanit dhe Armenisë të vendosnin.

Që nga hyrja në fuqi të Shtunën, një armëpushim i ndërmjetësuar nga Rusia është zbehur, me forcat etnike armene dhe azeriane që akuzojnë njëri-tjetrin për shkelje dhe sulme ndaj civilëve.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara