Rusia ndalon hyrjen e anijes së marinës britanike në ujërat territoriale

01:08 | 24 Qershor 2021

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka bërë të ditur se vendi ka ndaluar një gjuajtës të Marinës Mbretërore Britanike për të cilën tha se po shkelte ujërat territoriale të saj, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas ministrisë ruse, anija britanike hyri në ujërat territoriale ruse pranë Kepit Fiolent në Detin e Zi dhe nuk iu përgjigj paralajmërimeve të forcave bregdetare ruse.

“Në ora 11:52, më 23 qershor, gjuajtësi Mbrojtësi i Marinës Britanike, që vepron në pjesën veriperëndimore të Detit të Zi, kaloi kufirin shtetëror të Federatës Ruse dhe hyri në detin territorial pranë Kepit Fiolent për 3 kilometra”, tha ministria ruse.

Më tej, thuhet se anija ruse e rojes bregdetare lëshoi të shtëna paralajmëruese drejt anijes britanike dhe një avion luftarak Su-24 kreu një bombardim paralajmërues pas të cilit anija britanike u kthye mbrapa.

“Në ora 12:06 dhe 12:08, një anije e patrullimit kufitar lëshoi një të shtënë paralajmëruese. Në 12:19, avioni Su-24 kreu një bombardim paralajmërues para kursit të ‘Mbrojtësit’ (anijes britanike). Falë veprimeve të përbashkëta të Flotës së Detit të Zi dhe Shërbimit Kufitar të FSB-së së Rusisë, ‘Mbrojtësi’ lëshoi kufijtë e detit territorial të Federatës Ruse”, tha ministria.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara