Rusia do të dalë nga lufta më e dobët se sa ishte, parashikon Britania e Madhe

01:36 | 12 Maj 2022

Sekretari britanik i Mbrojtjes Ben Wallace ka thënë se Rusia do të dalë nga lufta e saj në Ukrainë më e dobët se sa ishte para pushtimit.

Duke folur për gazetarët në Uashington, ku edhe u takua me Sekretarin e Mbrojtjes së SHBA-ve, Lloyd Austin, Wallance tha se Vladimir Putin “mund ta dijë se ku do të jetë platforma e tij jashtë devijimit”, transmeton portal arbresh.info

“Ai duhet të pajtohet se në planin afatgjatë ai ka humbur,” shtoi ai. “Çfarëdo që të ndodhë në Ukrainë, le të konsiderojmë se Rusia është një vend më i vogël tani se sa ishte para këtij pushtimi.”

Wallance gjithashtu tha se ushtria ruse “është e lodhur” dhe mund të ketë vështirësi në rindërtimin e vetvetes mes sanksioneve të ashpra.

Në raport me marrëdhëniet mes Rusisë dhe Kinës, Wallance tha se Kina ka filluar të tregojë “kujdes”, pasi veprimet e Rusisë është duke i parë si “të këqija për biznesin”./bbc/arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara