Romë: Zhduken pa gjurmë katër alpinistë

22:56 | 26 Janar 2021

Katër alpinistë janë zhdukur pa gjurmë bë vargmalin Abruzzo, jo shumë larg Romës.

Sot është dita e tretë e zhdukjes së tyre, shkruan Reuters, transmeton portal arbresh.info

Sipas shërbimit Italian të shpëtimit, dyshohet se ata mund të jenë vrarë nga ndonjë ortek.

Katër alpinistë, nga qyteti Avecano, u zhdukën ndërsa hipnin në dëborë dhe akull në malin Velino.

Përpjekjet për t’i shpëtuar u ndaluan nga bora e madhe që ra në atë zonë sot, madje edhe qen të stërvitur posaçërisht për këtë punë, kanë hasur në probleme.

Edhe vetë ekipet e shpëtimit janë duke u përballur me rrezikun e orteqeve./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara