Rojet bregdetare turke afrohen në ishujt e Greqisë

16:31 | 21 Shkurt 2017

Mediat turke kanë raportuar dhe kanë publikuar fotografi në të cilat shfaqen anijet e rojeve bregdetare turke janë fruar pranë ishulllit grek Imia.

Ato kanë raportuar se rojet bregdetare turke kanë hyrë brenda ishullit për 2milje, ndërsa një anije greke ‘qëndronte atje një milje larg’, transmeton portali arbresh.info.

Burimet diplomatike në Athinë kanë hedhur poshtë raportet duke i quajtur ato si ‘propagandë turke’.

Athina është duke vështruar me kujdes aktivitetet e Turqisë në Egje pas disa incidenteve provokuese./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale