Google ADS

Rebelët sirianë dorëzojnë më shumë territore jashtë Damaskut

18:19 | 21 Prill 2018

Luftëtarët anti-regjim dhe civilët po shpërngulen nga një lagje verilindore e Damaskut, pasi forcat rebele ranë dakord të dorëzojnë territorin tek forcat e Assadit, të mbështetura nga Rusia dhe Irani.

Autobusët kanë nisur të lënë një qytet në Qalamun Lindor, 40 kilometra në veri-lindje të Damaskut, tha agjencia shtetërore e lajmeve SANA, transmeton portali arbresh.info.

Televizioni shtetëror sirian njoftoi se 3.200 militantë dhe familjet e tyre do të transportohen në Idlib dhe Jarabul, një zonë e mbajtur nga rebelët përgjatë kufirit turk.

Më parë këtë javë, rebelët ranë dakord të dorëzojnë qytetin e Dumajrit, një enklavë në verilindje të Damaskut. Rreth 5,000 vetë, duke përfshirë 1,500 luftëtarë, u larguan nga qyteti./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale