Pritet lehtësimi i masave anti-COVID në Gjermani

13:33 | 14 Shkurt 2022

Gjermania pritet të lehtësojë masat pas rënies së rasteve me Covid-19.

Vendi regjistroi 76,465 raste të reja- një rënie prej 20% nga e njëjta ditë javën e kaluar.

Incidenca e rasteve në një javë për 100,000 njerëz gjithashtu ra në 1,460 nga 1,467 të dielën. Komiteti shkencor i vendit njoftoi gjithashtu se qeveria duhet të zbatojë një plan për të lehtësuar kufizimet pasi vala aktuale e rasteve pritet të normalizohet gjatë javëve në vijim, por paralajmëroi kundër heqjes së të gjithë masave, shkruan Euro News transmeton arbresh.info

Ndër hapat e ardhshëm që pritet të merret është heqja e certifikatës së vaksinimit të detyrueshëm ose testit negativ për klientët e dyqaneve jo thelbësore.

Drafti përfshin gjithashtu plane për të rritur numrin e personave që mund të marrin pjesë në tubime por me kusht që të gjithë të jenë të vaksinuar.

Gjatë fazës së dytë, priten të hapen klubet natës me datë 4 mars.

Përdorimi i detyrueshëm i maskës në ambiente të mbyllura dhe në transportin publik do të jetë ende në fuqi.

Farmacistët kanë planifikuar të fillojnë të ofrojnë vaksinime të martën pasi parlamenti ndryshoi rregullat në mënyrë që ata, por edhe dentistët dhe veterinerët, të mund të administrojnë vaksinat.

Rreth 74,4% e popullsisë gjermane është plotësisht e vaksinuar kundër COVID-19, ndërsa 54,3% kanë marrë gjithashtu një vaksinë përforcuese.

Ekspertët thonë se nevojiten norma më të larta vaksinimi për të mbrojtur grupet e moshuara dhe vulnerabil.

Por guvernatori i Bavarisë thotë se ai planifikon të mos zbatojë një kërkesë që stafi në shtëpitë e të moshuarve dhe objektet mjekësore të vaksinohen, duke përmendur shqetësimet për mungesën e punëtorëve.

Ministri i shëndetësisë i Gjermanisë, Karl Lauterbach, kritikoi njoftimin të hënën, duke thënë se zbatimi me gjysmë zemre i rregullave “nuk do të rrezikojë vetëm jetën e të moshuarve me sistem të dobët imunitar”.

“Do të rrezikoni edhe besueshmërinë e politikës,” tha ai.

Qeveria e koalicionit federal ka mbështetur një mandat të përgjithshëm të vaksinës, por propozimet që po debatohen aktualisht nga ligjvënësit ka të ngjarë disa muaj nga miratimi në ligj. / arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme