Prince Harry kërkon reformim të mediave sociale

08:24 | 24 Janar 2021

Prince Harry ka deklaruar se ‘koha po mbaron’ për kompanitë e mediave sociale që adresojnë dezinformata të cilat sipas tij janë kërcënim për demokracinë.

Ai ka bërë thirrje për më shumë përgjegjësi, duke i akuzuar ato për shmangien e përgjegjësisë dhe theksoi rolin që luajtën ata në trazirat e Kapitolit në SHBA, sikurse edhe në trajtimin e popullsisë Rohingya në Mianmar, transmeton portal arbresh.info

Princi Harry, i cili gjithashtu foli për “ngacmimet” në internet me të cilat ai dhe gruaja e tij Meghan janë përballur.

Për Fast Company ai tha se “Ne kemi parë herë pas here se çfarë ndodh kur kostoja e gabuar e botës reale nuk merret parasysh”.

“Nuk ka asnjë mënyrë për ta minimizuar këtë. Pati një sulm të mirëfilltë ndaj demokracisë në Shtetet e Bashkuara, i organizuar në mediat sociale, e cila është një çështje e ekstremizmit të dhunshëm”, shtoi ai.

“Është pranuar gjerësisht se mediat sociale luajtën një rol në gjenocidin në Mianmar dhe u përdorën si një mjet për të nxitur dhunë kundër njerëzve Rohingya, e cila është një çështje e të drejtave të njeriut. Dhe në Brazil, mediat sociale ofruan një kanal për keqinformimin që përfundimisht solli shkatërrim në Amazon, e cila është një çështje e shëndetit mjedisor dhe global. Në një farë mënyre, marrja e një qasje kryesisht të drejtpërdrejtë ndaj problemeve për kaq gjatë është vetë një ushtrim në pushtet”, shtoi ai.

Princi Harry, 36 vjeç, tha se “ne po humbasim dashurinë ndaj të afërmëve, për shkak të teorive të konsipacionit, breshërive së të pavërtetës dhe në shkallën më të lartë, jemi duke humbur demokracinë”.

Prince Harry dhe gruaja e tij, Meghan Markle e lanë familjen mbretërore gjatë marsit të kaluar dhe u transferuan në Los Angeles me djalin e tyre Archie./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara