Google ADS

Presidenti i El Salvadorit: Shumica e liderëve po pinë ‘ilaçin e Trumpit’

09:02 | 27 Maj 2020
Arbresh.info

Presidenti i El Salvador thotë se “shumica e liderëve botërorë” po marrin hidroksiklorikinë – ilaçi i padëshmuar që presidenti Trump tha se po merrte për të “larguar” virusin.

Hidroksilorikina është kryesisht një ilaç kundër malaries. OBSH kohët e fundit pezulloi testimet mbi të si një trajtim koronavirus për shkak të shqetësimeve të sigurisë, transmeton portali arbresh.info.

Të dielën, Trump tha që ai nuk po e përdorte më – por sot Nayib Bukele tha që ai dhe liderët e tjerë po e merrnin atë.

“Unë e përdor atë si një profilaksi [parandalim], Presidenti Trump e përdor atë si një profilaksi, shumica e liderëve të botës e përdorin atë si një profilaksi”, tha ai./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale