Policia ruse bastis zyrat e opozitës: Ata morën gjithçka në thasë, madje edhe filxhanë kafe

08:25 | 12 Shkurt 2021

Policia ruse natën e kaluar kontrolloi zyrat e liderit të opozitës Alexei Navalny, arrestimi i të cilit shkaktoi protesta në të gjithë vendin muajin e kaluar.

Sipas AP, policia ka përfunduar bastisjen rreth orës 1 të mëngjesit, sipas kohës lokale, transmeton portali arbresh.info

Nuk dihet nëse policia i mori sendet si provë të mundshme, por fotot që stafi i Navalny postoi në rrjetet sociale treguan se ata ishin duke mbledhur materiale në çanta, përfshirë një filxhan kafeje.

Policia nuk njoftoi arsyen e kërkimit. Uebfaqja e Mediazone, e cila përqendrohet në shtypjen politike dhe shkeljet e të drejtave të njeriut, citoi anëtarin e stafit të Navalny të thoshte se policia kishte marrë një raport të botimit të pornografisë në zyrë.

Navalny u arrestua në 17 janar pasi u kthye nga Gjermania, ku edhe kaloi pesë muaj duke u trajtuar nga helmimi.

Ai më vonë u dënua me dy vjet e gjysmë burg me shpjegimin se ai kishte shkelur dënimin me kusht, dhe ai u dënua për pastrim parash dhe mashtrim. Arrestimi shkaktoi protesta në të gjithë vendin gjatë dy fundjavave në janar, kur rreth 10,000 njerëz u raportuan të arrestuar./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara