Pesë ish-presidentët në koncertin humanitar, Trump shfaqet në video-mesazh

06:07 | 22 Tetor 2017

Anëtarët e një klubi të veçantë bënë një paraqitje të rrallë të përbashkët të shtunën.
Të pesë ish-presidentët amerikanë që jetonin, morën pjesë në një koncert humanitar në Teksas për të mbledhur para për përpjekjet për lehtësimin e stuhive, ndërsa Presidenti Donald Trump u shfaq në një video-mesazh të ngjitur për koncertuesit, transmeton arbresh.info.

Ish presidentët Barack Obama, George W. Bush, Bill Clinton, George H.W. Bush dhe Jimmy Carter morën pjesë në ngjarjen e mbrëmjes të shtunën, të quajtur “Thellë nga zemra: Një Amerikë Apelon”, në Reed Arena në Universitetin Texas A & M në College Station.

“Për Presidentët Jimmy Carter, George Bush, Bill Clinton, George W. Bush dhe Barack Obama, Melania dhe unë duam të shprehim mirënjohjen tonë të thellë për ndihmën tuaj të jashtëzakonshme”, thotë Trump në mesazh. “Kjo përpjekje e mrekullueshme na kujton se ne me të vërtetë jemi një komb nën Perëndinë, të gjithë të bashkuar nga vlerat tona dhe përkushtimi ynë ndaj njëri-tjetrit”.

Koncerti paraqiti rock dhe muzikantë vendesh si Lyle Lovett, Robert Earl Keen, Sam Moore dhe Yolanda Adams, raporton CNN.

Lady Gaga bëri një paraqitje të papaguar dhe tweeted, “Asgjë më e bukur se të gjithë duke lënë mënjanë dallimet e tyre për të ndihmuar njerëzimin përballë katastrofës.” #OneAmericaAppeal ”

“Është e rëndësishme që ata të prekur nga këto stuhi shkatërruese të dinë se edhe nëse rruga e rimëkëmbjes ndihet si një rrugë që vazhdon përgjithmonë, ne jemi me ta për një largim të gjatë”, tha presidenti George H.W. Tha Bush.

Carter i tha turmës se Habitati për Njerëzim, një organizatë jofitimprurëse me të cilën ka punuar për 36 vjet, ka rënë dakord të ndërtojë 6.000 shtëpi në zonat e shkatërruara. Grupi ka mbledhur 20 milionë dollarë për 100 milionë dollarë, tha ai.

Fondet e mbledhura përmes shitjeve të biletave të koncerteve do të shpërndahen përmes organizatave të ndryshme në Teksas, Florida, Porto Riko dhe Ishujt Virgjinia të Shteteve të Bashkuara./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara