Përmbytjet në Belgjikë, shkon në 14 numri i të vdekurve

14:19 | 16 Korrik 2021

Qendra e krizave në Belgjikë u bëri thirrje njerëzve në jug dhe lindje të vendit të shmangin të gjitha udhëtimet të premten pasi numri i të vdekurve nga lumenjtë që kanë dalë nga shtrati dhe të dhe përmbytjet e shpejta u rrit në 14.

Në qytetin Maaseik, në kufirin Hollandez, lumi Meuse ishte ngritur përtej një muri mbajtës dhe po derdhej mbi të, transmeton arbresh.info

Disa qytete dhe fshatra ishin tashmë nën ujë, përfshirë Pepinster afër Liege, ku rreth 10 shtëpi u shembën pjesërisht ose plotësisht. Media blege njoftojnë se të paktën 14 persona kanë vdekur dhe katër të tjerë janë zhdukur.

Qendra e krizës, e cila po koordinon përpjekjet e shpëtimit së bashku me autoritetet rajonale, tha se shumë rrugë ishin të bllokuara ose të rrezikshme.

Ai tha se Franca, Luksemburgu, Holanda, Austria dhe Italia kishin siguruar ndihmë dhe personel, duke përfshirë ekipet e shpëtimit, anijet, helikopterët dhe automjetet e të gjithë terrenit.

Më shumë se 20,000 mijë njerëz në rajonin jugor Wallonia kanë mbetur pa energji elektrike. Të tjerët nuk kishin ujë të pastër. Mijëra banorë janë evakuuar nga zonat e ulëta.

Pjesë të mëdha të rrjetit hekurudhor në Belgjikën jugore ishin të papërdorshme, me disa pjesë të caktuara të binarëve. Shërbimet e trenave me shpejtësi të lartë për në Gjermani u pezulluan dhe priten të vazhdojnë deri të shtunën./reuters/arbresh.info/

Lajmet më të lexuara