Google ADS

Përditësoni urgjentisht WhatsApp-in

10:41 | 14 Maj 2019
Arbresh.info

Hakerët ishin në gjendje të instalonin në distancë softuerin e mbikëqyrjes në faqe dhe pajisje të tjera duke përdorur një cenueshmëri të madhe në mesazhin WhatsApp, bëhet e ditur.

WhatsApp, që është nën pronësi të Facebook, tha se sulmi kishte në shënjestër një numër të caktuar përdoruesish dhe ishte orkestruar nga një akter i avancuar kibernetik, transmeton portali arbresh.info.

Sulmi u zhvillua nga firma izraelite e sigurisë NSO Group, sipas një raporti në Financial Times.

Të hënën, WhatsApp u bëri thirrje të gjithë 1.5 miliardë përdoruesve të saj për të përditësuar aplikacionet e tyre si një masë paraprake shtesë.

Sulmi u zbulua së pari në fillim të këtij muaji.

Sulmuesit përdorën funksionin e thirrjes zanore të WhatsApp për të thirrur pajisjen e një objektivi. Edhe nëse telefonata nuk hapej, softueri mbikëqyrës instalohej, raporton FT, e më pas thirrja zhdukej nga tabulatet e thirrjeve të pajisjes.

WhatsApp i tha BBC-së ekipi i tij i sigurisë ishte i pari që identifikoi të metën dhe ndau këtë informacion me grupet e të drejtave të njeriut, shitësit e zgjedhur të sigurisë dhe Departamentin e Drejtësisë të SHBA më parë këtë muaj./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale