Pentagon konfirmon, 11 mijë trupa gjenden në Afganistan

22:03 | 30 Gusht 2017

Pentagoni ka pranuar se numri i trupave amerikane të shpërndara në Afganistan qëndron në 11,000, dukshëm më i lartë se shifrat e shprehura më parë.

Nivelet e trupave, që synonin “më shumë transparencë”, u zbuluan në një konferencë të përbashkët të lajmeve nga zëdhënësi kryesor i Pentagonit dhe drejtori i përbashkët i stafit, transmeton portali arbresh.info

Numrat e rinj shtojnë 2,600 në shifrën e shprehur më parë prej 8,400. Megjithatë, ato nuk përfaqësojnë një rritje të trupave në përputhje me strategjinë e re të Afganistanit të sapo njoftuar nga presidenti amerikan Donald Trump.

“Kjo nuk është një rritje e trupave”, tha zëdhënësja kryesore e Pentagonit Dana White në mënyrë specifike.

Në vend të kësaj, figura më e fundit e shprehur është një “realitet gjatë 6 muajve të fundit”, shtoi Drejtori i Përbashkët i Stafit.

8,400 trupa për Afganistanin u vendosën gjatë administratës së Obamës./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara