Papa paralajmëron se lufta bërthamore është afër

23:05 | 15 Janar 2018

Papa Françesku tha të hënën se kishte frikë të vërtetë për rrezikun e luftës bërthamore dhe se bota tani qëndronte në “kufi”.

Komenti i tij, i bërë pas një vizite në Kili dhe Peru, erdhi pasi Hawaii lëshoi ​​një alarm të rremë raketor që provokoi panik në shtetin e SHBA dhe theksoi rrezikun e mundshëm të luftës nukleare të padëshiruar me Korenë e Veriut, transmeton portali arbresh.info

I pyetur nëse ai ishte i shqetësuar për mundësinë e luftës bërthamore, Papa Françesku tha: “Unë mendoj se jemi në kufirin e duhur. Unë me të vërtetë kam frikë nga kjo. Një aksident është e mjaftueshme për të precipituar gjërat”.

Ai nuk përmendi Havain apo Korenë e Veriut.

Papa Françesku shpesh ka shënuar rrezikun e luftës bërthamore dhe në muajin nëntor ai dukej se e ngurtësonte mësimin e Kishës Katolike kundër armëve bërthamore, duke thënë se vendet nuk duhet t’i grumbullojnë ato edhe me qëllim të parandalimit./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale