Papa mbajti meshën më të madhe deri më sot në Irak

18:53 | 7 Mars 2021

Pas lutjes për viktimat e luftës në Irakun verior, i cili u shkatërrua nga xhihadistët, Papa Françesku udhëhoqi sot meshën më të madhe si pjesë e udhëtimit të tij historik në këtë vend dhe në të morën pjesë mijëra besimtarë nën masa të larta sigurie.

Papa arriti në Kurdistanin irakian, i cili është një lloj strehe paqësore në Lindjen e Mesme, i shkatërruar nga luftërat. Papa argjentinas nuk ka ndaluar kurrë së avokuari për bekimin e të krishterëve irakenë.

Françesku arriti atje me veturën e famshme papnore. Në lëndinë ose në tribunat e stadiumit Franco Hariri në Erbil, ai u përshëndet nga mijëra adhurues që u kujdesën për të ruajtur distancën fizike, shumë nën çadra për t’u mbrojtur nga dielli i fortë, raporton nytimes.

Kur arriti në stadium me papamobile, besnikët e përshëndetën me britma entuziaste. Në ditën e fundit të qëndrimit në Irak, Papa filloi meshën në latinisht.

Pasi udhëtoi me aeroplan, helikopter dhe veturë të blinduar nëpër një vend që u shfaq tre vjet më parë nga një konflikt i përgjakshëm me xhihadistët e Shtetit Islamik (IS), Papa sot dëshironte të ishte sa më afër anëtarëve të një prej komuniteteve më të vjetra të krishtera, i cili është gjithashtu një nga më të zhvendosurit në botë.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara