Pamje nga festa në Paris pas fitores së Macronit

21:23 | 24 Prill 2022

Shumë qytetarë francezë kanë dalë për të festuar fitoren e presidentit Emanuel Macron, i cili fitoi 58,2 përqind të votave, kundrejt kandidates së ekstremit të djathtë, Marine Le Pen, e cila fitoi 41,8 përqind të votave.

Qytetarët në Paris dhe qytete tjera dolën për të festuar, pasi kjo fitore nënkupton vazhdimin e bashkëpunimit mes Francës dhe BE-së, si dhe zgjerimin e kësaj të fundit, përkundër Le Pen, e cila kishte pikëpamje ekstreme kundër refugjatëve, myslimanëve, BE-së dhe NATO-s.

Shpërndaje në rrjete sociale