Oslo reagon për vdekjen e 23 njerëzve pasi morrën vaksinën Pfizer

23:14 | 19 Janar 2021

Zyrtarët e shëndetësisë në Norvergji kanë reaguar pas vdekjes së 23 personave që dyshohej se humbën jetën pas marrjes së vaksinës Pfizer kundër koronavirusit.

Vdekjet ndodhën brenda gjashtë ditëve nga vaksinimi i koronavirusit dhe Agjencia Norvegjeze e Barnave dhe Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik aktualisht po hetojnë vdekjet, njofton CNN, transmeton portali arbresh.info

“Aktualisht, nuk ka asnjë analizë statistikore që tregon se vaksinimi i koronavirusit ka çuar në një rrezik në rritje të vdekjes tek individët e vaksinuar,” tha Sarah Viksmoen Ëattle, mjekja kryesore në Institutin norvegjez të Shëndetit Publik, në një deklaratë.

Fakti që incidenti përkon me vaksinimin nuk do të thotë domosdoshmërisht se vaksina është shkaku i incidentit, theksoi ajo.

“Megjithëse nuk mund të përjashtohet që efektet anësore të zakonshme, të tilla si dhimbje koke, dhimbje të muskujve, ethe, dhimbje të përbashkët dhe ethe, mund të kenë kontribuar në një rrjedhë më serioze të ngjarjeve në disa pacientë, vdekjet duhet të shihen në kontekst”, tha ajo.

Të moshuarit që jetojnë nëpër shtëpi kujdesi kanë përparësi ndaj vaksinës, pasi janë grupi më i rrezikuar nga koronavirusi.

Sipas statistikave shtetërore, më shumë se 300 njerëz vdesin në javë nëpër shtëpitë e kujdesit në Norvegji.

Në një deklaratë dërguar CNN, Pfizer vuri në dukje se ishte në dijeni të vdekjeve të raportuara dhe se  ishte duke bashkëpunuar me autoritetet Norvegjeze në mbledhjen e të gjithë informacionit përkatës./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara