OBSH: Të sigurt për fundin e pandemisë në 2023-in

09:03 | 14 Mars 2023

Drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, është shprehur shpresëplotë dhe i bindur për mbarimin e pandemisë Covid-19 gjatë këtij viti.

“Kam besim se në një moment këtë vit do të jemi në gjendje të themi se Covid ka mbaruar si një emergjencë e shëndetit publik me shqetësim ndërkombëtar dhe si një pandemi”, u shpreh ai.

Ghebreyesus tha se numri i vdekjeve të raportuara në baza javore është tani më i ulët se kur u përdor për herë të parë fjala “pandemi” tre vjet më parë.

Mes të tjerash ai tha se përmirësimi është i rëndësishëm për të marrë masa për të tilla situata.

Shpërndaje në rrjete sociale