Një i vdekur, pas përmbytjes së anijes turistike në Itali

23:29 | 28 Maj 2023

Një varkë me të paktën 20 persona është përmbysur në liqenin Maggiore në veri të Italisë.

Mediat italiane raportojnë se një person ka humbur jetën dhe të paktën tre të tjerë rezultojnë të zhdukur.

Shërbimi zjarrfikës i Italisë tha se 19 persona ishin të sigurt, por se ishte ende në kërkim për “disa persona të raportuar të zhdukur”.

Zhytësit e shpëtimit dhe një helikopter kanë ndihmuar me kërkimin në skajin jugor të liqenit jashtë Lisanzës.

Sipas faqes së lajmeve La Repubblica, varka kishte 22 turistë që po festonin ditëlindjen kur u përmbys në mot të keq të dielën në mbrëmje.

Të gjithë në bord hynë në ujë, por 19 personat që janë të sigurt notuan në breg, raportuan media të tjera italiane.

Liqeni Maggiore është një destinacion popullor për turistët dhe shtrihet në anën jugore të Alpeve./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme