Nepali kërkon ndihmë për sigurimin e vaksinave anti-Covid

12:14 | 4 Maj 2021

Nepalit i duhen urgjentisht të paktën 1.6 milion doza vaksinash AstraZeneca (AZN.L) COVID-19 për të administruar të dozat e dyta ndërsa vendi i Himalajeve po regjistron një rritje në rastet e reja të koronavirusit.

“Njerëzit që kanë marrë dozën e parë do të jenë në vështirësi nëse nuk marrin dozën e tyre të dytë brenda kohës së caktuar,” tha Samir Adhikari, një zyrtar i lartë i Ministrisë së Shëndetësisë dhe Popullsisë në kryeqytetin Katmandu, transmeton arbresh.info

Të hënën, kryeministri K.P.Sharma Oli u kërkoi donatorëve të huaj që të furnizonin vaksina dhe ilaçe të kujdesit kritik për të parandaluar një kolaps të infrastrukturës së kërcitur shëndetësore të vendit të vogël.

Nepali tashmë ka vaksinuar më shumë se dy milion njerëz me vaksinën AstraZeneca të siguruar nga India dhe Sinopharm e Kinës.

Por autoritetet u detyruan të pezullonin programin e vaksinimit muajin e kaluar pasi vendi nuk arriti të siguronte dërgime të reja të vaksinave nga India dhe Kina.

“Unë do të doja të kërkoja nga fqinjët tanë, vendet miqësore dhe organizatat ndërkombëtare të na ndihmonin me vaksinat dhe ilaçet e kujdesit kritik … për të mbështetur përpjekjet e vazhdueshme për të luftuar pandeminë,” tha Oli në një fjalim televiziv.

Oli tha se zyrtarët ishin në kontakt me Kinën dhe Rusinë dhe prodhues të tjerë për të siguruar urgjentisht vaksinat

Të hënën, rastet e Nepalit me COVID-19 u rritën me 7,388 dhe vdekjet me 37, kulmi më i lartë në 24 orë që nga fillimi i pandemisë. Nepal ka regjistruar gjithsej 343,418 raste dhe 3,362 vdekje, sipas të dhënave zyrtare./Reuters/arbresh.info/

Lajmet më të lexuara