Miliona nga Teksas zgjohen pa ujë të pijshëm të sigurt pas stuhisë së dimrit

12:38 | 22 Shkurt 2021

Rreth 10 milion Texans po zgjoheshin pa ujë të pijshëm të sigurt të hënën ndërsa zyrtarët shtetërorë u përpoqën të rritnin shpërndarjen e ujit në shishe dhe të qetësonin banorët, faturat e energjisë elektrike të të cilëve ishin rritur pasi një stuhi e rëndë dimri goditi shtetin.

Njoftimet për vlimin ujit u hoqën për rreth 5 milion nga 14,9 milion njerëz të cilëve u tha se uji i tyre nuk ishte i sigurt për t’u pirë dy ditë më parë, tha Toby Baker, drejtori ekzekutiv i Komisionit shtetëror për cilësinë e mjedisit, të dielën në një konferencë shtypi .

Njoftimet u lëshuan pasi ditë me temperatura rekord të ulëta dëmtuan infrastrukturën ujore të shtetit, raporton NBCnews.

Texas po sjell më shumë hidraulikë, të cilët janë shumë të kërkuar, për të riparuar sistemet e dëmtuara të ujit, tha guvernatori Greg Abbott të dielën. Pronarët e shtëpive që nuk kanë sigurim mund të kualifikohen për një rimbursim nga Agjencia Federale e Menaxhimit të Emergjencave (FEMA), tha Abbott.

Gati 3.5 milion shishe ujë ishin shpërndarë me helikopter, aeroplan dhe kamion në të gjithë shtetin, sipas guvernatorit, transmeton arbresh.info.

Linjat mund të shihen në vendet e shpërndarjes së ujit në disa pjesë të Teksasit. Vanessa Fuentes, një anëtare e Këshillit të Qytetit të Austin, postoi një video që tregon dhjetra makina jashtë një kompleksi futbolli në jug të qendrës së Austin.

Gati 700 raste u dhanë para se ngjarja të fillonte madje, tha ajo dhe në një vend tjetër, automjetet filluan të rreshtoheshin pesë orë para se të fillonte shpërndarja.

“Ndikimi nga kjo krizë shkatërruese do të ndihet me ditë,” shkroi ajo në Twitter.

Në Hjuston, zyrtarët thanë se një njoftim për ujë të vluar që ishte vendosur që nga e mërkura u hoq pasi testet zbuluan se uji i rubinetit të qytetit plotësonte standardet rregullatore, ndërsa rreth një e treta e 1.5 milion njerëzve të San Antonio mbetën nën një njoftim të ujit të vluar, tha Baker.

Kryebashkiaku i San Antonio Ron Nirenberg tha të dielën se gati 2.1 milion shishe uji janë shpërndarë në të gjithë qytetin.

Abbott tha se klientët faturat e energjisë elektrike të të cilëve u rritën pasi pjesë të mëdha të shtetit humbën energjinë javën e kaluar, do të mbroheshin nga faturat “e paarsyeshme”.

Në disa raste, faturat kanë kaluar 10,000 dollarë.

Shkëputjet mbi mospagimet do të ndalen, tha ai, duke shtuar se ai u takua me një grup dypartiak të ligjvënësve të shtunën të cilët ranë dakord për ndjekjen e shpejtë të legjislacionit.

“Teksanët që kanë vuajtur gjatë ditëve të të ftohtit të ngrirë pa energji nuk duhet t’i nënshtrohen faturave të energjisë në rritje për shkak të një rritjeje në tregun e energjisë,” tha Abbott.

Presidenti Joe Biden ka nënshkruar një deklaratë të madhe për katastrofën duke bërë që fondet federale të jenë në dispozicion për qarqet e goditura rëndë nga stuhia e javës së kaluar. Më shumë se 4 milion klientë kanë humbur energjinë dhe të paktën 22 njerëz kanë vdekur në lidhje me motin e dimrit./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara