Merkel: Vendet e pasura duhet të ndihmojnë ato të varfërat

23:33 | 19 Shkurt 2021

Përveç ndihmës financiare, Gjermania dhe vendet e tjera të pasura duhet të dhurojnë një pjesë të rezervave të tyre të vaksinave vendeve të varfra, sepse ne mund t’i japim fund pandemisë vetëm nëse vaksinojmë të gjithë njerëzit në Tokë, tha kancelarja gjermane Angela Merkel sot pas samitit online të  G7-tës.

Edhe Presidenti francez, Emmanuel Macron para samitit ka deklaruar të njejtën gjë, transmeton portal arbresh.info

Ajo shtoi se ata nuk diskutuan se sa duhet të dhurohet vlerësimi nga rezervat kombëtare.

“Unë theksova gjatë prezantimit tim se pandemia nuk do të mbarojë derisa të gjithë qytetarët e botës të vaksinohen,” tha kancelarja Merkel, raporton Reuters./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale