Mercernarët rusë në Siri, ushtria sekrete e Putinit

21:04 | 1 Mars 2018

Më 7 shkurt, në provinën sirianë të Deir Ezzor, ushtria amerikane bombardoi luftëtarë të cilët po përpiqeshin të përparonin drejt instalimeve të naftës të mbajtura nga Forcat Demokratike të Sirisë, koalicioni rebel i mbështetur nga SHBA-të.

Pak kohë më pas, Pentagoni doli me deklaratë ku tha se këta luftëtarë mund të ishin “mercenarë rusë”, transmeton portali arbresh.info

Moska po përpiqet të mbulojë numrin e vërtetë të vdekjeve nga ky incident dhe rolin e kontraktorit ushtarak privat, i cili dërgon mercenarë në Siri.

France 24 ka kryer një hulumtim ku është gjetur se një numër i madh mercënarësh rusë ndodhen në Siri.

Në intervistë, shfaqet nëna e një mercenari, e cila ka humbur djalin e saj në incidentin e lartëpërmendur.

Ajo ndër të tjera thekson, se nëpër mediat ruse gjithnjë thuhet se “djemtë rusë që po shkojnë drejt Sirisë, merren me shpërndarjen e ndihmave humanitare dhe se nuk  janë pjesëmarrës në luftë”.

Për më shumë ndiqni reportazhin./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara