Meksikë, prezantohen “kufoma aliene” në Kongres

20:32 | 13 Shtator 2023

Kufoma “aliene” 1000-vjeçare iu prezantuan politikanëve meksikanë në Kongres të mërkurën.

Këta dy skelete të vegjël të ngjashëm me njeriun u gjetën nga Cusco, Peru dhe u prezantuan në Kongres, duke shkaktuar emocione në komunitetin e teoricienëve të konspiracionit të UFO-ve.

Ngjarja u drejtua nga gazetari dhe ufologu Jaime Maussan, i cili dëshmoi nën betim se këta dy trupa të mumifikuar nuk janë pjesë e “evolucionit tonë tokësor”, pasi, siç pretendoi ai, një e treta e ADN-së së tyre mbetet “e panjohur”, raportuan mediat meksikane.

Gjatë fjalimit të tij, Maussan u tregoi zyrtarëve amerikanë dhe anëtarëve të qeverisë meksikane video të ndryshme të “UFO-ve dhe fenomeneve të çuditshme të paidentifikuara” përpara se të zbulonte më në fund trupat e dyshuar të alienëve .

“Këto nuk janë pjesë e evolucionit tonë tokësor. Janë qenie që gjenden në mbeturinat e objekteve jashtëtokësore,” tha ai.

Maussan u tha të pranishmëve se dy mostrat u studiuan nga shkencëtarët në Universitetin Kombëtar Autonom të Meksikës (UNAM), të cilët nxorën prova të ADN-së duke përdorur datimin me radiokarbon. Pasi u bënë krahasime me mostrat e tjera të ADN-së, u zbulua se më shumë se 30% e ADN-së së mostrave ishte “e panjohur”, tha ai.

Gjatë bisedës së Maussan, u shfaqën edhe rreze X të trupave të dyshuar të alienëve, ku ekspertët dëshmuan nën betim se njëri prej trupave dukej se kishte “vezë” brenda tij, ndërsa u tha se “alienët” kishin implante të metaleve shumë të rralla, si p.sh. osmium.

Vlen të përmendet se Maussan është i njohur për pretendimet për zbulime “aliene” që më vonë u hodhën poshtë, duke përfshirë pesë mumie të gjetura në Peru në vitin 2017, të cilat më vonë rezultuan se ishin fëmijë të vdekur. /abcnews.al/

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme