Mbretëria e Bashkuar shënon vdekjen e Princit Philip me gjuajte armësh në katër qytete të ndryshme

10:43 | 10 Prill 2021 | Përktheu: Arditë Shkodra

Gjatë ditës së sotme do të gjuhet më armë, për të shënuar vdekjen e Dukës së Edinburgut.

Këto përshëndetje do të zhvillohen më vonë në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, në Gjibraltar dhe nga anijet luftarake në det, transmeton arbresh.info

Princi Philip, burri i Mbretëreshës Elizabeth II, vdiq të premten në moshën 99 vjeçare.

Ai ishte bashkëshorti mbretëror me jetë më të gjatë në historinë e Britanisë së Madhe.

Përshëndetjet me armë do të zhvillohen në 41 raunde në një raund çdo minutë nga ora 12:00 në qytete duke përfshirë Londrën, Edinburg, Cardiff dhe Belfast, bëri të ditur Ministria e Mbrojtjes.

Anijet e Marinës Mbretërore në det, duke përfshirë HMS Diamond dhe HMS Montrose, gjithashtu do të japin përshëndetjen për nder të dukës, i cili shërbeu si një oficer i marinës gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe mbajti zyrën e Lordit të Lartë Admiralit.

Përshëndetjet do të transmetohen në internet dhe në TV dhe publiku inkurajohet t’i vëzhgojë ato nga shtëpia.

Duke njoftuar vdekjen e dukës të premten, Pallati Buckingham tha: “Me hidhërim të thellë Madhëria e saj Mbretëresha shpall vdekjen e burrit të saj të dashur.”

“Familja Mbretërore bashkohet me njerëz në të gjithë botën për të mbajtur zi për humbjen e tij.”

Duke reflektuar në jetën e Princit Philip për një program të BBC, Princi i Uellsit e përshkroi jetën e babait të tij si një “arritje mahnitëse”.

Lordi i Parë i Detit dhe Shefi i Shtabit Detar Admirali Sir Tony Radakin, oficeri më i vjetër në Marinën Mbretërore, vlerësoi “ndjeshmërinë, dashurinë dhe angazhimin” e dukës me flotën.
“Kuptimi i tij i thellë i vlerave, standardeve dhe etosit tonë e bëri atë një mik kaq të ngushtë të shërbimit për më shumë se tetë dekada,” tha ai.

Gjenerali Sir Nick Carter, Shefi i Shtabit të Mbrojtjes, shtoi se duka kishte qenë një “mik i madh, frymëzim dhe model” për forcat e armatosura.

“Një jetë e jetuar mirë, Lartmadhëria e Tij Mbretërore na lë me një trashëgimi të shpirtit të pathyeshëm, qëndrueshmërisë dhe një ndjenje të palëkundur detyre,” tha Sir Nick.

Përshëndetje të ngjashme duke gjuajtur me armë u zhvilluan për të shënuar edhe vdekjen e Mbretëreshës Victoria në 1901 dhe Winston Churchill në 1965.

Ushtria e Zelandës së Re gjithashtu do të zhvilloj një përshëndetje me 41 armë për nder të Princit Philip në Point Jerningham në Wellington të dielën./bbc/arbresh.info/

Lajmet më të lexuara