Google ADS

Mbretëresha e Anglisë fton liderët e G7 në darkë

13:41 | 11 Qershor 2021
1780 / 5000

Në ditën e parë të samitit të G7 në Cornwall, Boris Johnson, po udhëheq një “takim dramatik”. Drejtuesit e G7 të Johnson do të kenë sot përballë forcën më të madhe diplomatike të Britanisë, pasi ata janë të ftuar të bashkohen me  Madhërinë e Saj, Mbretëreshën Elizabetën e dytë  për darkë, së bashku me anëtarët e tjerë të lartë të familjes.
Darka do të zhvillohet në Projektin me famë botërore Eden, një koleksion i mrekullueshëm i biomave, njëra prej të cilave është shtëpia e pyjeve më të mëdha të brendshme në tokë.
Ndërsa darka do të jetë ngjarja kryesore mbretërore e ditës, udhëheqësit do të takohen me anëtarët e tjerë të familjes më të famshme në botë për të diskutuar çështje për të cilat disa anëtarë të familjes kanë qenë aktivistë afatgjatë.
Princi Charles, për shembull, do të takohet me udhëheqës dhe përfaqësues nga bota e biznesit për të diskutuar përpjekjen e koordinuar për të trajtuar ndryshimet klimatike, një nga përparësitë kryesore të qeverisë britanike ndërsa përgatitet të presë COP26 më vonë këtë vit.

Shpërndaje në rrjete sociale