Macron do të mund Le Pen në balotazh

17:50 | 26 Shkurt 2017

Kandidati i pavarur për zgjedhjet presidenciale në Francë, Emmanuel Macron, do të mund lideren e ekstremit të djathtë Marine Le Pen, në roundin e dytë.

Sipas një sondazhi të kryer nga Odoxa/Dentsu, rreth 61 për qind e francezëve mendojnë se Macron do të fitojë në balotazh, transmeton portali arbresh.info.

Anketuesit kanë theksuar se Macron ka fituar popullaritet pas tërheqjen dhe mbështetjes nga Francois Bayron.

Sondazhi nxjerrë në pah se Macron do të mund Le Pen në balotazh me 61 për qind të votive kundrejt 39 për qind.

Gjithashtu në raportin e sondazhit thuhet se Le Pen do të fitojë në raundin e parë me 27 për qind,që do të ndiqet nga Macron me 25 për qind dhe nga Fillon me 19 për qind./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara