Luftanija norvegjeze përplaset me anijen cisternë

19:59 | 8 Nëntor 2018
Arbresh.info

Norvegjia ka evakuuar ekuipazhin prej 137 personave nga njëra prej luftanijeve, pasi u përplas në një fjord me një cisternë malteze.

Tetë njerëz janë lënduar lehtë nga aksidenti në Hjeltejord në afërsi të Bergenit, transmeton portali arbresh.info.

Fregata KNM Helge Ingstad ishte duke u rreshtuar në mënyrë të rrezikshme.

Luftanija ishte kthyer nga stërvitjet ushtarake të NATO-s. Tankeri, Sola TS, ishte pak i dëmtuar dhe duket se nuk derdh naftë.

Incidenti çoi në mbylljen e një terminali të madh të naftës dhe një impianti të gazit.

Të dy anijet u përplasën rreth orës 04:00 lokale (03:00 GMT), ndërsa fregata po lundronte fiqtë e brendshëm për stërvitje, thonë zyrtarët.

Anija cisternë tashmë e kishte lënë terminalin e naftës Sture të Equinor me një ngarkesë të papërpunuar të Detit të Veriut, raporton agjencia e lajmeve Reuters.

“Për shkak të dëmtimit fregata u transferua në një vend të sigurt,” tha Komanda Aleate e Detare e NATO-s në një deklaratë.

Cisterna, e cila ka një ekuipazh prej 23 vetash, u kthye në port për inspektim.

Nuk ishte menjëherë e qartë se çfarë kishte shkaktuar përplasjen./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale