Lirohen nxënësit e rrëmbyer në Kamerun

18:58 | 7 Nëntor 2018

Nxënësit e rrëmbyer nga një shkollë me konvikt në rajonin Veri-Perëndim të Kamerunit janë takuar me guvernatorin rajonal pasi u liruan.

78 djemtë dhe vajzat dhe tre të tjerë kapur mëngjesin e së dielës në kryeqytetin e rajonit, Bamenda, transmeton portali arbresh.info.

Një shofer gjithashtu është liruar, por drejtori i shkollës dhe një mësues janë ende duke u mbajtur.

Qeveria ka akuzuar separatistët në rajonin anglishtfolës se janë prapa rrëmbimit.

Separatistët anglofonë e kanë mohuar se janë të përfshirë.

Lëvizja separatiste kapi armët vitin e kaluar për të kërkuar pavarësinë për rajonet Veri-Perëndim dhe Jugperëndim – dy rajonet anglishtfolëse në një vend ku francez është gjuha zyrtare më e folur.

Nxënësit e rrëmbyer, të moshave 11-17 vjeç, ishin “të frikësuar dhe traumatizuar, por në gjendje të mirë”, tha Rev Fonki Samuel, Moderator i Kishës Presbyteriane në Kamerun, për BBC Focus on Africa program.

Ai tha se atyre iu është dhënë ushqimi dhe kontrollohen nga mjekët para se të ribashkohen me prindërit e tyre.

Një nga pengjet, 17-vjeçari Alain, tha se rrëmbyesit i detyruan të vraponin pas kapjes së tyre. Ai i tha agjencisë së lajmeve Reuters se ata nuk ishin keqtrajtuar dhe kapësit i dhanë atyre ushqim.

Pastori Samuel tha se shkolla e mesme prezbiteriane e Bamenda-së ku u kapën nxënësit- ishte mbyllur./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale