Liderët e Koreve zotohen të heqin armët bërthamore nga Gadishulli

18:42 | 27 Prill 2018

Udhëheqësit e Koresë se Jugut dhe Veriut janë pajtuar që të punojnë në drejtim të zhdukjes së armëve bërthamore nga gadishulli, pas samitit historik.

Njoftimi u bë nga Kim Jong-un dhe Moon Jae-in pas bisedimeve tek kufiri, transmeton portali arbresh.info.

Dyshja gjithashtu ra dakord të shtynin përpara kthimin e armëpushimit që përfundoi Luftën Koreane në vitin 1953 në një traktat paqeje këtë vit.

Samiti erdhi vetëm disa muaj pas retorikës së luftës nga Koreja e Veriut.

Duke folur në një banket pas bisedimeve të së premtes, Kim pranoi përparimin që tha ai ishte bërë.

“Ne i lamë lamtumirën marrëdhënies së ngrirë midis Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut, e cila ishte një makth. Dhe ne shpallëm fillimin e një burimi të ngrohtë në botë,” tha ai.

Detajet se si do të arrihej denuklearizimi nuk do të bëhen të qarta dhe shumë analistë mbeten skeptikë për entuziazmin e dukshëm të Veriut për angazhim.

Një çështje për Veriun është garancia e sigurisë e shtrirë nga SHBA, një superfuqi bërthamore, Koreja e Jugut dhe Japonia dhe prania e saj ushtarake në të dy vendet./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara