Lëshohet urdhër arresti ndërkombëtar për Vladimir Putin

16:38 | 17 Mars 2023

Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshoi ​​një urdhër arresti të premten kundër presidentit rus Vladimir Putin, duke e akuzuar atë si përgjegjës për krimet e luftës të kryera në Ukrainë.

Moska ka mohuar vazhdimisht akuzat se forcat e saj kanë kryer mizori gjatë pushtimit të saj njëvjeçar të fqinjit të saj.

ICC lëshoi ​​urdhër për arrestimin e Putinit me dyshimin për dëbim të paligjshëm të fëmijëve dhe transferim të paligjshëm të njerëzve nga territori i Ukrainës në Federatën Ruse./euronews