Leopardi ia merr jetën budistit që po meditonte në pyll

10:29 | 13 Dhjetor 2018

Një murg që po meditonte në pyllin e shtetit indian të Maharashtra ka vdekur nga sulmi i një leopardi, thonë zyrtarët.

Rahul Walke ishte duke medituar nën një pemë në pyllin Tadoba, që është një rezervat i tigrave të mbrojtur, thanë zyrtarët për agjencinë e lajmeve PTI, transmeton portali arbresh.info.

Walke ishte i lidhur me një tempull budist që është brenda pyllit, por ai kishte ecur në një pikë mjaft larg nga ai për të medituar.

Zyrtarët e pyllit thonë se ata i kishin paralajmëruar murgjit që të mos shkonin shumë larg.

“U thoja të gjithëve që të mos shkojnë brenda pyllit”, tha një zyrtar pylli për BBC.

Megjithatë, tani ka plane për të kapur leopardin. “Ne kemi ngritur dy kafaze dhe një kurth kamere, dhe ne do të përpiqemi të qetësojmë kafshën”, tha Z. Narawane.

Zyrtarët qeveritarë thanë se ata do t’ua japin 16 mijë dollarë familjes.

Një murg që i përket tempullit të njëjtë i tha BBC Marathi se kishte parë kafshën duke sulmuar z. Walke kur vizitoi vendin e tij të meditimit për t’i dhënë ushqim të mërkurën në mëngjes.

Ai tha se ai u largua për të kërkuar ndihmë, por në kohën kur u kthye me të tjerët, Walke ishte i vdekur.

Rezervati Tadoba është shtëpia e rreth 88 tigrave. Është gjithashtu shtëpia e një shumëllojshmërie të madhe të kafshëve të tjera, duke përfshirë leopardët, arinjtë e hidhur, hijen dhe mjellmat e mjaltit./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme