Google ADS

Le Pen nuk ka marrë asnjë votë në 56 fshatra

08:13 | 25 Prill 2017

Marine Le Pen ka dështuar të fitojë një votë të vetme në 56 fshatra përgjatë Francës.

Dy klasteret e fshatrave, një në jug-perëndim të Francës dhe tjetra në mes të  Grenoble dhe Marsejë, nuk mbështetën udhëheqësen e Frontit Kombëtar, transmeton portali arbresh.info.

Ata në jug votuan për Jean-Luc Melenchon ose Emmanuel Macron dhe fshatrat në veri dhe lindje zgjodhën François Fillon, sipas The Local.

Kishte edhe disa fshatra pa votues të zonjës Le Pen në pjesën veriore të Francës, e cila shpesh është konsideruar si bastion i FK.

Le Pen arriti në raundin përfundimtar të zgjedhjeve presidenciale franceze, ku do të përballet me centristin Emmanuel Macron, ish-ministri socialist i cili krijoni partinë e tij për të kandiduar për president./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale