Kush është Naftali Bennett, njeriu që planifikoi “rrëzimin” e Benjamin Netanyahut

09:34 | 3 Qershor 2021

Një marrëveshje historike e koalicionit gjatë ditës së mërkurë, bëri që Naftali Bennett të bashkëpunojë me liderin e opozitës Yair Lapid me qëllim formimin e një qeverie të re izraelite.

Nëse koalicioni miratohet nga parlamenti i Izraelit në një shumicë votash, Bennett do të rrëzojë Benjamin Netanyahu si kryeministër, duke i dhënë fund mbretërimit të tij 12-vjeçar, transmeton portal arbresh.info

Kush është Bennett?

Bennett (49) u lind në Haifa, Izrael, nga emigrantë hebrenj amerikanë në 1972. Ai jetoi në Shtetet e Bashkuara për një periudhë të shkurtër si fëmijë dhe si Netanyahu dhe flet rrjedhshëm anglisht, sipas Reuters.

Ashtu si shumica e izraelitëve, Bennett shërbeu në ushtri, në një njësi zbulimi si skuadër dhe komandant kompanie.

Në vitin 1999 ai themeloi një kompani anti-mashtrimi të softuerëve Cyota dhe u zhvendos në Neë York. Ai më vonë ia shiti biznesin një kompanie amerikane për 145 milion dollarë. Ai gjithashtu shërbeu si CEO i Soluto, një kompani për mbrojtjen e pajisjeve që shiti për 100 milion dollarë.

Tani ai jeton në qytetin Raanana, në periferinë e të pasurve në Tel Aviv, me gruan dhe katër fëmijët e tij.

Bennett hyri në arenën politike në 2005 duke shërbyer si ndihmës i vjetër i Netanyahut.

Në vitin 2012 ai hyri në parlamentin izraelit, i njohur më mirë si Knesset, nën Partinë Fetare Kombëtare.

Politikani i kthyer në milioner për shkak të teknologjisë, u ngrit shpejt si deputet gjatë tetë viteve të fundit, duke përfaqëusuar vetëm shtatë nga 120 vendet në parlamentin izraelit.

Ish komandoja elite thuhet se e quajti djalin e tij të parë pas vëllait të Netanyahut, Yoni, i cili u vra në një mision shpëtimi izraelit 1976 për të shpëtuar pasagjerë të rrëmbyer në aeroportin e Uebandës Entebbe.

Ai shërbeu si Ministër i Mbrojtjes, Ministër i Arsimit dhe Ministër i Ekonomisë në qeverinë e Netanyahut.

Megjithëse njoftimi i Bennett në mbështetje të qeverisë së koalicionit Lapid u pa nga Netanyahu si një tradhti ndaj partive të krahut të djathtë të Izraelit, shkruan Reuters.

Netanyahu dënoi vendimin e Bennett si mashtrues dhe e akuzoi atë për braktisjen e parimeve të tij nacionaliste “në mënyrë që të ishte kryeministër me çdo çmim”, duke e quajtur atë “mashtrimi i shekullit”, transmeton portal arbresh.info

Por në një fjalim në televizion kombëtar, Bennett tha se ai “do të formonte një qeveri të unitetit kombëtar” me Lapid në mënyrë që të “shpëtonte vendin nga një shtyllë e pasme dhe të kthente Izraelin në rrugën e duhur”.

Para se të kandidonte për zyra publike, Bennett drejtoi Këshillin Yesha, lëvizja kryesore e kolonëve izraelitë në Bregun Perëndimor, e cila u kap gjatë Luftës Gjashtë Ditore 1967 dhe të cilën Palestinezët ende garojnë si territori i tyre, raportoi Ëashington Post.

Më pas Bennett hyri në arenën politike dhe bëri një emër për veten e tij duke bërë thirrje për vendosje në territoret palestineze së bashku me aneksimin e Bregut Perëndimor.

Ai më pas ndihmoi në formimin e partisë së Re të Djathtë në vitin 2018, e cila tani bie nën përkatësinë e tij aktuale të Partisë Yamina dhe kundërshton fuqimisht krijimin e një shteti Palestinez.

Bennett ka argumentuar se Bregu Perëndimor nuk është i pushtuar në mënyrë të paligjshme nga Izraeli sepse “nuk ka pasur kurrë një shtet palestinez”.

Nën qeverinë e re të koalicionit, Bennett do të shërbejë si kryeministër për dy vitet e para, pas së cilës partneri i tij i koalicionit do të merr mandatin për dy vitet në vijim.

Parlamenti izraelit pritet të votojë mbi qeverinë e koalicionit gjatë javës së ardhshme./arbresh.info/

Lajmet më të lexuara